Zdrowe wakacje w Kudowie-Zdroju

Kudowa Zdrój słynie z tego, że jest miastem uzdrowiskowym, a wszystko m.in. za sprawą zdrowych wód arsenowych. Każdego roku przyjeżdża tu wiele turystów i korzystają z ofert sanatoriów, pensjonatów itp., które stanowią naprawdę doskonałą bazę noclegową. Zresztą Kudowa Zdrój proponuje noclegi także we wspaniałych hotelach. Bardzo uczęszczanym miejscem jest także kryte kąpielisko, które zostało otwarte kilkanaście lat temu.

Kudowa posiada aż trzy wody mineralne: Marchlewski, Śniadecki oraz Moniuszko. Największą atrakcją jest oczywiście słynny Park Zdrojowy, założony już w osiemnastym wieku w głównej części miasta, a więc każdy bez problemu znajdzie to niezwykle urokliwe miejsce. W pobliżu wznosi się Góra Parkowa, przez którą prowadzi szlak turystyczny. Na szczycie znajduje się również punkt widokowy, z którego można podziwiać przepiękną panoramę Kudowy. Warto wiedzieć, że już w ciągu pierwszych stu lat park został powiększony, a obecnie zajmuje powierzchnię prawie 13 ha. Powstał w miejscu, w którym wypływają wody mineralne i zaprojektowano go na wzór przepięknych angielskich parków.

Już pod koniec osiemnastego wieku wzniesiono Zameczek, który był domem dla kuracjuszy. Dziś jest to sanatorium. Z kolei na początku XX wieku wybudowano Książęcy Dwór, który dawniej był też domem zdrojowym, a dziś funkcjonuje jako kolejne sanatorium. Znajduje się tam również teatr. Niezwykle okazałym budynkiem jest tzw. Pijalnia Wód, która stylizowana jest m.in. na barok. Pijalnia połączona jest z halą spacerową, a wnętrze budynku zdobią przepiękne malowidła, które ukazują m.in. dwudziestowieczny Dolny Śląsk.

Park Zdrojowy jest atrakcyjnym miejscem nie tylko pod względem architektonicznym, ale i przyrodniczym. Rośnie tu wiele gatunków drzew, z czego niektóre są bardzo egzotyczne i z reguły nie występują w Polsce. Wiele okazów ma status pomnika przyrody. Podziwiać tu można okazały jesion wyniosły, który ma około 300 lat. Rosną tu także kaktusy, agawy, saganowce, opuncje itd. Co ciekawe za stawem w zachodniej części przebiega granica Polski z Czechami.

Osoby, które chcą wyjechać do sanatorium powinny wziąć pod uwagę właśnie Kudowę. Jest to jednak także doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi, par oraz osób, które chcą zaznać ciszy, świeżego powietrza itp. Z pewnością nikt nie będzie żałował pobytu w tym miejscu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz