Płocki Zamek Książąt Mazowieckich

Płock to miasto, którego historia jest zakorzeniona bardzo głęboko. Świadek wielu wydarzeń historycznych, a także gościniec wielu znanych osobistości, a także królów i książąt. Historia burzliwa, jednak nie ma chyba polskiego miasta, które miałoby nudną czy spokojną przeszłość. Do dziś pozostało tu mnóstwo pozostałości i pełnych obiektów, które mają swoje pierwotne przeznaczenie, inne służą jako muzea czy baza noclegowa. Jednak na szczęście do celów komercyjnych takich jak np. noclegi (baza turystyczna: meteor-turystyka.pl), Płock zaadaptował tylko część starej architektury. Resztę możemy podziwiać w oryginalnym stanie.

Płock ma to do siebie, że każda spotkana tu atrakcja motywuje do dalszego przeszukiwania miasta. Chodzi tu o to, że nie jest to aglomeracja rozdmuchana komercyjnie, atrakcje nie biją po oczach, trzeba ich po prostu poszukać. Wtedy jest to dużo ciekawsze i mamy większą satysfakcję, ponieważ miejsce to ukrywa wiele architektonicznych skarbów. Jednym z nich jest Zamek Książąt Mazowieckich, który powstał właśnie za czasów Kazimierza Wielkiego. Może nie można go zakwalifikować do ukrytych obiektów, akurat on jest widoczny i przyciąga swoistą stylistyką. Zamek gościł już od XV wieku. Jednak badania archeologów dowodzą, że na miejscu gmachu istniała tu już kiedyś osada i to już z okolic X wieku. Dlaczego gród i osada były usytuowane właśnie tu? Po pierwsze było to idealne miejsce pod względem handlu.

Miasto znajduje się w miejscu przecinania się ówcześnie największych europejskich szlaków handlowych. Był jeszcze jeden atut, chodzi tu o ukształtowanie skarpy wiślanej, na której umiejscowiony był gród. Miała ona około 25 metrów wysokości, więc było to idealne miejsce na lokację. Naturalne ukształtowanie terenu pozwalało na lepszą obserwację okolicy wokół miasta oraz utrudniało najazdy. Na początku był to drewniany budynek, a wzmocnienia i zabezpieczenia były wykonane z gliny, ziemi i drewnianych elementów. Do dziś chlubą miasta, który największy rozwój przeżywało za panowania Władysława Hermana. Później wskutek najazdów i częstych pożarów nawiedzających miasto nastąpił mały regres. Może nie tyle regres co zastój. Mimo to Płock jest teraz dobrze rozwiniętym miastem, mających ponad 120 tysięcy mieszkańców i dynamicznie rozwijającej się gospodarce z szerokim wachlarzem usług.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz