Gorce i ich dogodne położenie

Gorce to pasmo górskie należące do Beskidów Zachodnich [tutaj: Wikipedia], które położone są na południu Polski, zraz przy granicy ze Słowacją. Nazwa prawdopodobnie pochodzi od słowa ,,gorzeć’’, co oznacza palić, płonąć. Położenie tego pasma górskiego w strefie przygranicznej powoduje to, że jest licznie odwiedzane przez turystów zarówno polskich, jak i słowackich. Gorce bez wątpienia kojarzone są z Bieszczadami i ich spokojnym i malowniczym klimatem, ale także i pomysłem na aktywne spędzenie czasu [o czym więcej pisaliśmy przy okazji Jeleniej Góry].

Najwyższymi wzniesieniami tego pasma są między innymi: Turbacz o wysokości 1310 m, Jaworzyna Kamienicka 1288 m oraz Kiczora 1282. Większość z najwyższych szczytów położonych jest w granicach Gorczańskiego Parku Narodowego. Miejscowościami, które są w niedalekiej odległości od pasma górskiego są Nowy Targ, Lubomierz, Rabka Zdrój, Nowy Sącz. Z racji tego, że Gorce leżą w większości na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, należy wspomnieć o nim kilka słów.

Park został utworzony w 1981 roku i jego głównym zadaniem jest ochrona terenów zajmowanych przez Gorce. Chroniony jest znaczny obszar mało zmienionej przez człowieka Puszczy Karpackiej, gdzie bez ingerencji człowieka drzewa dożywają bardzo sędziwego wieku, a potem naturalnie obumierają. Piękne krajobrazy i dzikie tereny przyciągają tu nie tylko miłośników pieszych górskich wycieczek, ale również zwykłego turystę, który chce się na chwilę zatrzymać i odpocząć.

By odpoczynek był jak najlepszy, należy zadbać o wiele szczegółów, ale najważniejszym z nich jest bez wątpienia dobry wybór miejsca noclegowego [więcej: meteor]. Pierwszym z proponowanych noclegów jest Ośrodek Wypoczynkowy Ela, który jest w stanie pomieścić ok. 120 osób. Położony jest w typowo uzdrowiskowej i turystycznej miejscowości Rabka-Zdrój. Gospodarze oferują pokoje z łazienkami i podstawowym wyposażeniem oraz w pełni zagospodarowane zaplecze umożliwiające wypoczynek na świeżym powietrzu. Właściciele organizują imprezy okolicznościowe, zielone szkoły, zimowiska i wiele więcej. Dodatkowym udogodnieniem jest otwarcie nowo powstałego basenu, który jest dużą atrakcją dla odpoczywających.

Gorce to bardzo magiczny i tajemniczy teren, ze względu na duże ilości niezmienionych przez lata lasów, łąk i pagórków, ale mimo piękna przyrody odwiedzający turysta nie będzie się nudził, ponieważ w okolicy czeka na niego mnóstwo innych atrakcji.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

4 odpowiedzi na „Gorce i ich dogodne położenie

 1. Jolusia pisze:

  Zdobyłam Turbacz 2 lata temu, troszkę się zmęczyłam, bo kondycja u mnie słaba, ale było warto! Jestem z siebie dumna 😉

 2. Martynka pisze:

  Bardzo lubię Gorce – jest tu równie pięknie, co w Tatrach, a mniej turystów i łatwiej o nocleg 🙂

 3. japan.girl pisze:

  Wybrałam się zwiedzić Gorczański Park Krajobrazowy i miałam nocleg w Rabce Zdroju, oba miejsca wspaniałe 🙂

 4. Mania pisze:

  Fajne te Gorce, noclegi są tanie, ale wolę jednak okolice Szczawnicy i tamtejsze szlaki

Dodaj komentarz