Ełk – zabytki architektury

Ełk jest niewątpliwie miastem obfitującym w rozmaite zabytki architektoniczne. Taki stan rzeczy wynika bezpośrednio z faktu, iż jest to miejscowość wielowiekowa, o bardzo zarazem bogatej historii. Prawa miejskie to urokliwe choć spore miasto, otrzymało już w pierwszej połowie XV wieku.

Najwięcej znajdujących się tutaj zabytków ma charakter sakralny. Są to zarówno kościoły, jak i cmentarze, a wśród nich między innymi najstarszy kościół w Ełku – Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ten pochodzący z początków XIX wieku obiekt zachwyca od lat swymi imponującymi rozmiarami oraz niebanalnych wyglądem i wystrojem wnętrz. Poza znajdującym się wewnątrz ołtarzem głównym i czterema pobocznymi, wiernym oraz zwiedzającym oddano tutaj wiele wyjątkowych dzieł sztuki.

Innym sakralnym zabytkiem Ełku, o którym nie sposób tutaj nie wspomnieć jest pochodząca z końca XIX wieku Katedra św. Wojciecha Biskupa i Męczennika. Ta z kolei budowla, utrzymana jest w stylu gotyckim. Na tych dwóch kościołach nie kończy się jednak spacer po zabytkach.

Warto zaznaczyć, iż w Ełku znajduje się jedna z najlepiej zachowanych na całych Mazurach Wieża Ciśnień. Powstała ona z końcem XIX wieku, swą funkcję jednak pełniła wyłącznie do lat 70. XX wieku. Od 1994 roku budynek jest siedzibą Stowarzyszenia Mniejszości Niemieckiej "Mazury". Zabytkowym obiektem jest z pewnością również pochodzący z 1910 roku żelbetowy most na Jeziorze Ełckim, który po dziś dzień doskonale spełnia swoją użytkową funkcję.

Za zabytkowy można niewątpliwie uznać sam urbanistyczny układ miasta oraz wchodzące w jego skład liczne kamienice, które pamiętają najstarsze dzieje tej miejscowości. Wspomniane tutaj obiekty, to zaledwie namiastka tego, co Ełk oferuje przyjezdnym w kwestii zwiedzania.

Poza zabytkami, miejscowość ta obfituje w różnego rodzaju atrakcje turystyczne, takie jak muzea czy galerie sztuki, ale również piesze i rowerowe szlaki turystyczne sprzyjające rozmaitym formom aktywnego wypoczynku. Baza noclegowa (www – meteor-turystyka.pl), to sieć doskonale zorganizowanych hoteli, pensjonatów, ale głównie kwater prywatnych oferowanych przez indywidualnych właścicieli oraz przedsiębiorców. Każdy zatem przybyły tutaj gość znajdzie odpowiednie dla siebie noclegi. Ełk jest bowiem miejscowością, która turystów lubi i szanuje, i o których dba.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz